Listen Live on  
 

Q93

New Orleans Hip Hop and R&B Station
 
 

Wild Wayne

WINNERS FROM THE 2014 NAACP AWARDS!!! AND THE WINNER IS?

 
WINNERS FROM THE 2014 NAACP AWARDS!!! AND THE WINNER IS?
Posted February 24th, 2014 @ 3:52pm

2014 NAACP Awards Winners

TELEVISION

Outstanding Comedy Series
“House of Lies”
“Modern Family”
“Real Husbands of Hollywood” – WINNER
“The Game”
“The Soul Man”

Outstanding Actor in a Comedy Series
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine”
Cedric The Entertainer – “The Soul Man”
Don Cheadle – “House of Lies”
Dule Hill – “Psych”
Kevin Hart – “Real Husbands of Hollywood” – WINNER

Outstanding Actress in a Comedy Series
Aisha Tyler – “Archer”
Mindy Kaling – “The Mindy Project”
Niecy Nash – “The Soul Man”
Tasha Smith – “Tyler Perry’s For Better or Worse”
Wendy Raquel Robinson – “The Game” – WINNER

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Boris Kodjoe – “Real Husbands of Hollywood”
Jerry “J B Smoove” Brooks – “Real Husbands of Hollywood”
Morris Chestnut – “Nurse Jackie” – WINNER
Nick Cannon – “Real Husbands of Hollywood”
Tracy Morgan – “30 Rock”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Anna Deavere Smith – “Nurse Jackie”
Brandy Norwood – “The Game” – WINNER
Nia Long – “House of Lies”
Rashida Jones – “Parks and Recreation”
Sofia Vergara – “Modern Family”

Outstanding Drama Series
“Boardwalk Empire”
“Grey’s Anatomy”
“Scandal” – WINNER
“The Good Wife”
“Treme”

Outstanding Actor in a Drama Series
James Pickens, Jr. – “Grey’s Anatomy”
LL Cool J – “NCIS: Los Angeles” – WINNER
Michael Ealy – “Almost Human”
Shemar Moore – “Criminal Minds”
Wendell Pierce – “Treme”

Outstanding Actress in a Drama Series
Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy”
Kerry Washington – “Scandal” – WINNER
Khandi Alexander – “Treme”
Nicole Beharie – “Sleepy Hollow”
Regina King – “SouthLAnd”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Columbus Short – “Scandal”
Guillermo Diaz – “Scandal”
Jeffrey Wright – “Boardwalk Empire”
Joe Morton – “Scandal” – WINNER
Michael Kenneth Williams – “Boardwalk Empire”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Archie Panjabi – “The Good Wife”
Debbie Allen – “Grey’s Anatomy”
Diahann Carroll – “White Collar”
Taraji P. Henson – “Person of Interest” – WINNER
Vanessa L. Williams – “666 Park Avenue”

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
“Being Mary Jane” – WINNER
“Betty & Coretta”
“CrazySexyCool: The TLC Story”
“Luther”
“Muhammad Ali’s Greatest Fight”

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
Chiwetel Ejiofor – “Dancing on the Edge”
Danny Glover – “Muhammad Ali’s Greatest
Idris Elba – “Luther” – WINNER
Malik Yoba – “Betty & Coretta”
Omari Hardwick – “Being Mary Jane”

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
Angela Bassett – “American Horror Story: Coven”
Angela Bassett – “Betty & Coretta”
Gabourey Sidibe – “American Horror Story: Coven”
Gabrielle Union – “Being Mary Jane” – WINNER
Keke Palmer – “CrazySexyCool: The TLC Story”

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Aaron D. Spears – “The Bold and the Beautiful”
Kristoff St. John – “The Young and the Restless” – WINNER
Lawrence Saint Victor – “The Bold and the Beautiful”
Redaric Williams – “The Young and the Restless”
Tequan Richmond – “General Hospital”

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Angell Conwell – “The Young and the Restless”
Christel Khalil – “The Young and the Restless”
Karla Mosley – “The Bold and the Beautiful”
Kristolyn Lloyd – “The Bold and the Beautiful”
Tatyana Ali – “The Young and the Restless” – WINNER

Outstanding News/ Information – (Series or Special)
“Justice for Trayvon”
“Mandela: Freedom’s Father”
“Oprah: Where Are They Now?”
“The African Americans: Many Rivers to Cross with Henry Louis Gates, Jr.” – WINNER
“Unsung”

Outstanding Talk Series
“Oprah’s Lifeclass”
“Oprah’s Next Chapter”
“Steve Harvey” – WINNER
“The Arsenio Hall Show”
“The Queen Latifah Show”

Outstanding Reality Series
“Iyanla: Fix My Life” – WINNER
“Shark Tank”
“Sunday Best”
“The Voice”
“Welcome to Sweetie Pie’s”

Outstanding Variety Series or Special
“12 Years A Slave: A TV One Special with Cathy Hughes”
“Black Girls Rock!” – WINNER
“Key & Peele”
“Mike Tyson: Undisputed Truth”
“Oprah’s Master Class”

Outstanding Children’s Program
“2013 HALO Awards”
“A.N.T. Farm”
“Dora the Explorer”
“Postcards: Mandela”
“Wynton Marsalis: A YoungArts MasterClass” – WINNER

Outstanding Performance in a Youth/ Children’s Program – (Series or Special)
China Anne McClain – “A.N.T. Farm” – WINNER
Eric I. Keyes, III – “Live Life and Win!”
Fatima Ptacek – “Dora the Explorer”
Karan Brar – “Jessie”
Zendaya – “Shake It Up”

MUSIC

Outstanding New Artist
Ariana Grande
Candice Glover
K. Michelle – WINNER
RaVaughn Brown
Zendaya

Outstanding Male Artist
Bruno Mars
Charlie Wilson
John Legend – WINNER
Justin Timberlake
Robin Thicke

Outstanding Female Artist
Beyonce – WINNER
India.Arie
Janelle Monae
Ledisi
Mary J Blige

Outstanding Duo, Group or Collaboration
“#Beautiful” – Mariah Carey feat. Miguel
“Blurred Lines” – Robin Thicke feat. T.I. & Pharrell – WINNER
“Fire We Make” – Alicia Keys feat. Maxwell
“Hurt You” – Toni Braxton feat. Babyface
“Suit & Tie” – Justin Timberlake feat. Jay-Z

Outstanding Jazz Album
“Summer Horns” – Dave Koz, Gerald Albright, Mindi Abair, Richard Elliot
“The Beat” – Boney James
“The Messenger” – Kevin Eubanks
“The Morning After: A Musical Love Journey” – Najee
“The Songs of Stevie Wonder” – SFJAZZ Collective – WINNER

Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary)
“20 Year Celebration Volume 1 – Best For Last” – Donald Lawrence
“Azusa: The Next Generation” – Hezekiah Walker
“Best Days Deluxe Edition” – Tamela Mann – WINNER
“Good God” – Shirley Caesar
“Music From the Motion Picture Black Nativity” – Various

Outstanding World Music Album
“Coming from a Lady” – Lady Ele
“Live At The Royal Albert Hall” – Emeli Sande
“Natalie Cole en Español” – Natalie Cole – WINNER
“Sing To The Moon” – Laura Mvula
“The Standards” – Gloria Estefan

Outstanding Music Video
“Cocoa Butter” – India.Arie
“Fire We Make” – Alicia Keys feat. Maxwell
“Made To Love” – John Legend
“Q.U.E.E.N.” – Janelle Monae feat. Erykah Badu – WINNER
“Treasure” – Bruno Mars

Outstanding Song
“All Of Me” – John Legend – WINNER
“Blurred Lines ” – Robin Thicke feat. T.I. & Pharrell
“Fire We Make” – Alicia Keys feat. Maxwell
“Q.U.E.E.N.” – Janelle Monae feat. Erykah Badu
“Treasure” – Bruno Mars

Outstanding Album
“20/20 Experience – The Complete Experience” – Justin Timberlake
“Blurred Lines” – Robin Thicke
“Love In The Future” – John Legend
“Love, Charlie” – Charlie Wilson – WINNER
“The Electric Lady” – Janelle Monae

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture
“12 Years A Slave” – WINNER
“Fruitvale Station”
“Lee Daniels’ The Butler”
“Mandela: Long Walk to Freedom”
“The Best Man Holiday”

Outstanding Actor in a Motion Picture
Chadwick Boseman – “42″
Chiwetel Ejiofor – “12 Years A Slave”
Forest Whitaker – “Lee Daniels’ The Butler” – WINNER
Idris Elba – “Mandela: Long Walk To Freedom”
Michael B. Jordan – “Fruitvale Station”

Outstanding Actress in a Motion Picture
Angela Bassett – “Black Nativity” – WINNER
Halle Berry – “The Call”
Jennifer Hudson – “Winnie Mandela”
Kerry Washington – “Tyler Perry Presents Peeples”
Nicole Beharie – “42″

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Cuba Gooding Jr. – “Lee Daniels’ The Butler”
David Oyelowo – “Lee Daniels’ The Butler” – WINNER
Morris Chestnut – “The Best Man Holiday”
Terrence Howard – “Lee Daniels’ The Butler”
Terrence Howard – “The Best Man Holiday”

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Alfre Woodard – “12 Years A Slave”
Lupita Nyong’o – “12 Years A Slave” – WINNER
Naomie Harris – “Mandela: Long Walk to Freedom”
Octavia Spencer – “Fruitvale Station”
Oprah Winfrey – “Lee Daniels’ The Butler”

Outstanding Independent Motion Picture
“Blue Caprice”
“Dallas Buyers Club”
“Fruitvale Station” – WINNER
“The Inevitable Defeat of Mister & Pete”
“The Trials of Muhammad Ali”

Outstanding International Motion Picture
“Call Me Kuchu”
“High Tech, Low Life”
“La Playa D.C.”
“Lion Ark”
“War Witch” – WINNER

Outstanding Documentary – (Theatrical)
“20 Feet from Stardom”
“Call Me Kuchu”
“Girl Rising”
“Free Angela and All Political Prisoners” – WINNER
“The New Black”

Outstanding Documentary – (Television)
“Beyonce: Life Is But a Dream”
“Dark Girls”
“Richard Pryor: Omit the Logic” – WINNER
“Venus Vs.”
“Whoopi Goldberg Presents Moms Mabley”

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series
Erica Montolfo-Bura – “The Game” – In Treatment
Karin Gist – “House of Lies” – Sincerity is an Easy Disguise in This Business
Mara Brock Akil – “The Game” – The Blueprint I & II
Ralph Farquhar, Chris Spencer – “Real Husbands of Hollywood” – Rock, Paper, Stealers
Vincent Brown – “A.N.T. Farm” – influANTces – WINNER

Outstanding Writing in a Dramatic Series
Aaron Rahsaan Thomas – “SouthLAnd” – Babel
Chitra Elizabeth Sampath, Damian Kindler – “Sleepy Hollow” – Sanctuary
Janine Sherman Barrois – “Criminal Minds” – Strange Fruit – WINNER
Karin Gist – “Revenge” – Mercy
Sara Hess – “Orange is the New Black” – Blood Donut

Outstanding Writing in a Motion Picture – (Theatrical or Television)
Alfonso Cuaron, Jonas Cuaron – “Gravity”
Brian Helgeland – “42″
Danny Strong – “Lee Daniels’ The Butler”
John Ridley – “12 Years A Slave” – WINNER
Ryan Coogler – “Fruitvale Station”

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series
Anton Cropper – “House of Lies” – Sincerity Is an Easy Disguise in This Business
Eric Dean Seaton – “Mighty Med” – Saving The People Who Save People
Millicent Shelton – “The Hustle” – Rule 4080 – WINNER
Paris Barclay – “Glee” – Diva
Stan Lathan – “Real Husbands of Hollywood” – Rock, Paper, Stealers

Outstanding Directing in a Dramatic Series
Carl Franklin – “House of Cards” – Chapter 11
Ernest Dickerson – “Treme” – Dippermouth Blues
Millicent Shelton – “The Fosters” – Clean
Regina King – “SouthLAnd” – Off Duty – WINNER
Rob Hardy – “Criminal Minds” – Carbon Copy

Outstanding Directing in a Motion Picture – (Theatrical or Television)
Jono Oliver – “Home”
Justin Chadwick – “Mandela: Long Walk to Freedom”
Lee Daniels – “Lee Daniels’ The Butler”
Malcolm D. Lee – “The Best Man Holiday”
Steve McQueen – “12 Years A Slave”

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction
“A Deeper Love Inside: The Porscha Santiaga Story” – Sister Souljah
“Anybody’s Daughter” – Pamela Samuels Young – WINNER
“Little Green: An Easy Rawlins Mystery” – Walter Mosley
“Never Say Never: A Novel” – Victoria Christopher Murray
“Who Asked You?” – Terry McMillan

Outstanding Literary Work – Non-Fiction
“Bartlett’s Familiar Black Quotations: 5,000 Years of Literature, Lyrics, Poems, Passages, Phrases, and Proverbs from Voices Around the World” – Retha Powers
“Envisioning Emancipation: Black Americans and the End of Slavery” – Deborah Willis, Barbara Krauthamer – WINNER
“High Price: A Neuroscientist’s Journey of Self-Discovery That Challenges Everything You Know About Drugs and Society” – Carl Hart
“Letters to an Incarcerated Brother: Encouragement, Hope, and Healing for Inmates and Their Loved Ones” – Hill Harper
“The African Americans: Many Rivers to Cross” – Henry Louis Gates, Jr., Donald Yacovone

Outstanding Literary Work – Debut Author
“Better Than Good Hair – The Curly Girl Guide to Healthy Gorgeous Natural Hair!” – Nikki Walton with Ernessa T. Carter
“Ghana Must Go” – Taiye Selasi
“Nine Years Under” – Sheri Booker – WINNER
“On The Come Up” – Hannah Weyer
“The Returned” – Jason Mott

Outstanding Literary Work – Biography/ Auto-Biography
“Buck: A Memoir” – MK Asante
“Duke: A Life of Duke Ellington” – Terry Teachout
“Kansas City Lightning: The Rise and Times of Charlie Parker” – Stanley Crouch
“Mom & Me & Mom” – Maya Angelou
“The Rebellious Life of Mrs. Rosa Parks” – Jeanne Theoharis – WINNER

Outstanding Literary Work – Instructional
“Do I Look Like An ATM? A Parent’s Guide to Raising Financially Responsible African American Children” – Sabrina Lamb
“Plan D: How to Lose Weight and Beat Diabetes (Even If You Don’t Have It)” Sherri Shepherd with Billie Fitzpatrick
“Recruiting and Retaining Culturally Different Students in Gifted Education” – Donna Y. Ford, Ph.D.
“The Entrepreneur Mind: 100 Essential Beliefs, Characteristics, and Habits of Elite Entrepreneurs” – Kevin D. Johnson
“The Vegucation of Robin: How Real Food Saved My Life” – Robin Quivers – WINNER

Outstanding Literary Work – Poetry
“Chasing Utopia: A Hybrid” – Nikki Giovanni “Hum” – Jamaal May
“The Cineaste: Poems” – A. Van Jordan
“The Collected Poems of Ai” – Ai
“Turn Me Loose: The Unghosting of Medgar Evers” – Frank X Walker – WINNER

Outstanding Literary Work – Children
“I’m A Pretty Little Black Girl!” – Betty K. Bynum (Author), Claire Armstrong-Parod (Illustrator)
“Knock Knock: My Dad’s Dream for Me” – Daniel Beaty (Author), Bryan Collier (Illustrator)
“Martin & Mahalia: His Words, Her Song” – Andrea Davis Pinkney (Author), Brian Pinkney (Illustrator)
“Nelson Mandela” – Kadir Nelson – WINNER
“You Never Heard of Willie Mays?!” – Jonah Winter (Author), Terry Widener

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
“Courage Has No Color, The True Story of the Triple Nickles: America’s First Black Paratroopers” – Tanya Lee Stone – WINNER
“God’s Graffiti: Inspiring Stories for Teens” – Romal Tune
“Invasion” – Walter Dean Myers
“Raising the Bar” – Gabrielle Douglas
“Serafina’s Promise: A Novel In Verse” – Ann E. Burg

Recommended Stories

More from Q93

*